SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

60 lat tygodnika "Polityka". "Jesteśmy sztandarem antypisu i nie zrezygnujemy z tego"

"Polityka" (Polityka) świętuje 60-lecie istnienia. Z tej okazji w środę, 22 lutego, do pisma dołączony zostanie dodatek z tekstami autorów, przez lata publikujących na łamach tygodnika. - Redakcja posiadła jakąś szczególną odporność na erozję - pisze w specjalnym, jubileuszowym tekście redaktor naczelny Jerzy Baczyński, wskazując też na obecną rolę tygodnika: być sztandarem "antypisu".

Pierwszy numer tygodnika ukazał się 27 lutego 1957 roku. Najbliższe wydanie "Polityki" (nr 8 z 22 lutego) pojawi się z tej okazji ze specjalnym 60-stronicowym dodatkiem na 60-lecie („60/60”).

W jubileuszowej części pojawią się głośne teksty autorów 60-lecia (m.in. Hanny Krall, Ryszarda Kapuścińskiego, Zygmunta Kałużyńskiego) i przegląd ilustracji rysowników (m.in. Szymona Kobylińskiego, Andrzeja Czeczota, Marka Raczkowskiego). W specjalnym dodatku redaktor naczelny Jerzy Baczyński pisze o fenomenie pisma, którym kieruje, a Wiesław Władyka szkicuje najważniejsze momenty w jego historii. Zaś dyrektor wydawniczy Piotr Zmelonek opisuje jak, funkcjonuje wydawnictwo.

Jakim pismem jest dzisiaj "Polityka"? Redaktor naczelny Jerzy Baczyński w rocznicowym tekście pisze o trwałym zestawie przekonań redakcji, który określa jej profil.

- Trwały, mimo upływu czasu i zmiennych epok historycznych, zestaw przekonań, lub raczej intuicji, politycznych i społecznych, pewnie najbliższych jakiemuś pojęciu socjaldemokracji - konkluduje szef "Polityki". Dalej pisze o tym, że tygodnik łączy pewną opcję polityczną w odruchu protestu przeciwko polityce obecnego rządu. -  Mamy wrażenie, że "Polityka" także jest dziś sztandarem pewnego obozu - nazywanego antypisem. Nie zamierzamy jednak z tej roli rezygnować. Wiemy, że dla milionów Polaków, obawiających się autorytaryzmu i nieodpowiedzialności PiS, poruszonych ich kłamstwami, napastliwą retoryką, arogancją nadszedł czas próby, wspólnego oporu, obrony konstytucji, także obrony prawa do dumy z bezprecedensowego sukcesu Polski, którego byliśmy i jesteśmy częścią - podsumowuje Jerzy Baczyński.

Z okazji jubileuszu redakcja organizuje też dla czytelników "Weekend z Polityką". 25 i 26 lutego odbędzie się w redakcji m.in. cykl spotkań i dyskusji z udziałem dziennikarzy i publicystów pisma, oraz zaproszonych gości.

Tygodnik „Polityka” powstał na podstawie decyzji Komitetu Centralnego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej ze stycznia 1957 roku. Redaktorami naczelnymi pisma byli kolejno Stefan Żółkiewski (w latach 1957-1958), Mieczysław Rakowski (1958-1982) i Jan Bijak (1982-1994), a od 1994 roku tę funkcję pełni Jerzy Baczyński. W 1990 roku „Polityka” została wydzielona z państwowej firmy RSW Prasa-Książka-Ruch i zaczęła działać jako spółdzielnia pracy, a jesienią 2012 roku została przekształcona w spółkę komandytowo-akcyjną.

W 2016 roku "Polityka" była na drugim miejscu pod względem sprzedaży wśród tygodników opinii. W porównaniu z rokiem 2015 jej wynik sprzedażowy zmniejszył się o 0,45 proc. do 118 419 egz.

Dołącz do dyskusji: 60 lat tygodnika "Polityka". "Jesteśmy sztandarem antypisu i nie zrezygnujemy z tego"

33 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Yogidługonogi
Droga Polityko. Niczego innego nie spodziewamy się po piśmie, które większość swojego życia spędziło wygodnie w PRLu, kształtując partyjne elity. Taka antypisowskość to nobilitacja dla PiS.
odpowiedź
User
Szkoda
Tuż przed wyborami prezydenckimi naczelny Polityki we wstępniaku otwarcie przyznał, że redakcja popiera Platformę Obywatelską i poleca głosować na Komorowskiego. Od tamtego czasu nie kupuję, czasem przeglądnę u fryzjera. Zero obiektywności. To nie jest poważny tygodnik społeczno polityczny. To zwykły pro platformerski biuletyn polityczny
odpowiedź
User
kodziarz ultrademokrata
Jeden z ostatnich bastionów nieodżałowanej PZPR.
odpowiedź