SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Sześciu kandydatów na prezesa Polskiego Radia. Wyniki konkursu w połowie lutego

Z siedmiu zgłoszonych osób w konkursie na prezesa Polskiego Radia, Rada Mediów Narodowych (RMN) zakwalifikowała do kolejnego etapu sześć. Odpadła była dziennikarka PR - Maria Lerman. Przesłuchania odbędą się 31 stycznia i 1 lutego.

W czwartek, 19 stycznia, RMN otworzyła koperty z ofertami od kandydatów. Było ich siedmiu: Barbara Stanisławczyk-Żyła (obecna prezes Polskiego Radia, wcześniej m.in. dziennikarka prasowa i redaktor naczelna „Twojego Stylu”; autorka książek), Tomasz Wybranowski (były redaktor naczelny Polskiego Radia dla Zagranicy), Jacek Sobala (były szef radiowej Trójki, Jedynki, Radia BiS, a ostatnio TVP Warszawa), Maria Lerman (była dziennikarka Polskiego Radia), Mariusz Staniszewski (były zastępca redaktora naczelnego tygodnika „Wprost”), Henryk Cichecki (były członek zarządu Polskiego Radia) i Marzanna Stychlerz-Kłucińska (była dziennikarka TVP i PR).

Kandydatów oceniono pod względem spełniania warunków formalnych i merytorycznych. W ten sposób Rada Mediów Narodowych w jeden dzień zrealizowała dwa etapy konkursu z trzech przewidzianych przez regulamin. Z wyścigu do fotela prezesa Polskiego Radia odpadła po nich tylko jedna osoba - Maria Lerman. Według naszych informacji nie spełniła warunków merytorycznych.

- Do etapu finałowego zakwalifikowało się sześć osób. Jedna osoba spośród kandydatów nie zakwalifikowała się ze względu na to, że pewne materiały złożone przez nią nie odpowiadały warunkom konkursu - poinformował Krzysztof Czabański, szef RMN po zakończeniu posiedzenia.

Pozostałych sześciu kandydatów czeka teraz ostatni etap konkursu - rozmowa kwalifikacyjna.

- To są dziennikarze związani mniej lub bardziej z radiem. Każdy ma doświadczenie w mediach - zaznaczył szef RMN.

Jak dodał, niezależnie od tego, jakie będą dalsze losy kandydatów w konkursie, "myślę, że będzie to pożyteczna lekcja dla ludzi zajmujących się Polskim Radiem". - Bardzo ciekawe będzie poznać ich wizję radia publicznego - podkreślił.

Przesłuchania kandydatów będą transmitowane

Szef Rady poinformował, że wysłuchania finalistów najprawdopodobniej odbędą się w Sejmie i będą transmitowane za pośrednictwem internetu. - W tej chwili trwają ostatnie ustalenia, ale będzie to 31 stycznia i 1 lutego. Na te dwa dni zaplanowane jest bowiem posiedzenie RMN i w trakcie tego posiedzenia odbędą się przesłuchania - wskazał Czabański. Dodał, że kandydaci mają być przesłuchiwani w kolejności alfabetycznej.

– Oficjalne rozstrzygnięcie konkursu nastąpi po pewnym czasie, myślę, że tydzień lub 10 dni od wysłuchań. Chodzi o to, aby każdy z członków Rady przemyślał wnioski z tych przesłuchań - zaznaczył.

Jak wynika z nieoficjalnych informacji portalu Wirtualnemedia.pl największą szansę na wygraną w konkursie ma Jacek Sobala - obecna szefowa PR Stanisławczyk-Żyła miałaby przejść do TVP.

Barbara Stanisławczyk-Żyła na stanowisko prezes Polskiego Radia została mianowana 8 stycznia 2016 roku przez ówczesnego ministra Skarbu Państwa, Dawida Jackiewicza.

Stanisławczyk jako dziennikarka i reportażystka pracuje od początku lat 90. Pisała artykuły m.in. do „Po prostu”, „Kobiety i Życia”, „Pani” i „Twojego Stylu”. Pracowała w magazynie „Sukces”, gdzie najpierw była wicenaczelną, a w latach 2006-2010 pełniła obowiązki redaktor naczelnej. Ponadto od jesieni 2009 roku do kwietnia 2010 roku była dyrektor wydawniczą Wydawnictwa Przekrój, publikującego wtedy „Sukces” i „Przekrój”. Stanisławczyk napisała też kilka książek faktograficznych. Jesienią 2015 r. ukazała się „Kto się boi prawdy? Walka z cywilizacją chrześcijańską w Polsce”, a w 2011 roku - „Ostatni krzyk. Od Katynia do Smoleńska, historie dramatów i miłości”. Wcześniejsze książki dotyczyły m.in. życia Marka Hłaski i II wojny światowej. Ukończyła Politechnikę Warszawską i podyplomowe studium dziennikarskie na Uniwersytecie Warszawskim. Posiada tytuł doktora obroniony w Instytucie Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW.

Pięcioosobowa Rada Mediów Narodowych, powołana na mocy ustawy w lipcu 2016 roku, ma w zadaniach m.in. powoływanie i odwoływanie zarządów i rad nadzorczych TVP, Polskiego Radia oraz Polskiej Agencji Prasowej.

Dołącz do dyskusji: Sześciu kandydatów na prezesa Polskiego Radia. Wyniki konkursu w połowie lutego

20 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
rozbawiony socjalistami z piSSu
Towarzyszu Czabański, pamiętajcie tam kto ma być prezesem tak jak uzgodniliśmy na zebraniu. Wicie-rozumicie. Pomożecie ? No !!! Pomożecie !! A partia wam tego nigdy nie zapomni.
odpowiedź
User
Maria
A wiecie Szanowni Koledzy co złożyła do Rady Mediów Narodowych redaktor Maria Lerman (dziennikarka związana ze społecznym Polskim Radiem i społeczną TVP, otóż - zatem te wg. byłego towarzysza PZPR Czabańskiego "pewne" materiały to np.: petycja z dnia 4.10 1994 r w obronie wycenzurowanej
z Polskiego Radia - po marcu 1994 roku Miarii Lerman. podpisana przez Premiera Jana Olszewskiego, przez Jarosława Kaczyńskiego, Antoniego Macierewicza, Marszałków Sejmu, Senatu, przez kilkadziesiąt powszechnie znanych osobistości ); w obronie Marii Lerman - Oświadczenie Zjazdu NSZZ "Solidarność
z dnia 10.06 1995 .Także pismo S.P. Edwarda Duchnowskiego - z dnia 9.03.20016 r....
odpowiedź
User
logo
Konkurs konkursem, ale wynik może być tylko jeden - Wujek będzie prezesem! Nie szalona Basia, nie Stanisławczyk, nie Żyła, lecz Wujek!
Amen!
odpowiedź