SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Kina i reklama kinowa: najważniejsze wydarzenia w 2017 roku, prognozy na 2018

W ramach naszego cyklu podsumowań 2017 roku w mediach i marketingu zajmujemy się branżą kinową. O najważniejszych wydarzeniach minionego roku i prognozach na najbliższe 12 miesięcy mówią przedstawiciele czołowych sieci kin (Helios), brokerów reklamowych (New Age Media, Tandem Media) oraz domów mediowych (MediaPlus, Zenith, Mindshare Polska).

Maciej Moszczyński, dyrektor zarządzający Tandem Media, brokera reklamy radiowej i kinowej działającego w ramach Grupy Radiowej Agory

Wydarzenie roku
Wszyscy lubimy okrągłe liczby, a 1 mld zł robi wrażenie - taką właśnie wartość osiągnie polski boxoffice. Jest to wypadkowa kolejnego rekordowego roku pod względem frekwencji, a także wzrostu cen biletów.

Popularność kina nie uszła uwagi reklamodawców i 2017 jest kolejnym rokiem bardzo dobrych wzrostów na rynku reklamy kinowej. Po trzecim kwartale 2017 wzrost wydatków na reklamę w tym segmencie znacznie przekroczył 5 proc., a świetna końcówka tego roku - z bogatym repertuarem - może sprawić, że segment kinowy będzie liderem wzrostów całego rynku reklamowego.

Sukces roku
Przyzwyczailiśmy się do świetnych wyników frekwencyjnych rodzimych produkcji filmowych. Ten rok również nie zawodzi pod tym względem i na dzień dzisiejszy „na pudle” dwa pierwsze miejsca należą do polskich tytułów - są nimi „Listy do M 3” i "Botoks", a zaraz za nimi, na czwartym miejscu uplasowała się „Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej”. To prawdziwy sukces polskiej kinematografii.

Moim zdaniem sukcesem na rynku światowym jest sequel „Łowcy androidów” - i to pomimo nie najlepszych wyników kasowych. Koneserzy kina światowego mogą czuć się ukontentowani.

Porażka / rozczarowanie roku
Skandale związane z molestowaniem seksualnym w Hollywood – dalszy komentarz jest zbędny.

Człowiek roku
Warto docenić dwóch aktorów: Arkadiusza Jakubika i Jakuba Gierszała. Ten rok jest bardzo bogaty jeśli chodzi o filmy, w których tworzyli kreacje czołowych bohaterów. Co ważne, są to głównie obrazy bardzo wysoko oceniane, wystarczy  wspomnieć takie tytuły, jak: „Cicha noc”, „Najlepszy” oraz „Pomiędzy słowami”.

Serwis / kampania / projekt roku
Warto wyróżnić akcję specjalną zrealizowaną przez Tandem Media z Wedlem przy okazji tegorocznych walentynek, w której widzowie kin mogli wyznać uczucia bliskiej osobie za pośrednictwem ekranu kinowego. Do organizatorów akcji wpłynęło około 200 zgłoszeń od chętnych! Zwycięzców nagradzaliśmy romantyczną kolacją dla dwojga. Oczywiście, z marketingowego punktu widzenia najważniejsze były promocja marki, branding oraz sampling pralinek Wedla w salach kinowych, ale dopełnieniem działań promocyjnych stały się autentyczne wzruszenia zaskoczonych partnerek i partnerów osób, które zgłosiły się do akcji.

Premiera, nowość roku
Globalnie, ale także na rynku polskim zazwyczaj rolę blockbustera odgrywa wielkie kino rozrywkowe - sequele znanych tytułów, produkcje o superbohaterach bądź ich universe oraz filmy familijne. To one przede wszystkim budują oglądalność. Świetnym odstępstwem od tej reguły była dystrybuowana przez Next Film „Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej". To ważna historia i ciekawa biografia, która Polakom bardzo się spodobała.

Poza filmami kino to olbrzymi rynek technologiczny, rozwijający się równie dynamicznie jak sama produkcja filmowa. Ciekawą premierą z tego obszaru jest Cinema LED Screen, który ma być następcą tradycyjnego ekranu kinowego - czy będzie, zobaczymy. Na razie kiniarze z całego świata przyglądają się temu nowemu rozwiązaniu.

Trend roku
Do wygodnych sal kinowych, z dobrym dźwiękiem i obrazem w dużych miastach jesteśmy już przyzwyczajeni. Rewolucję jakościową w mniejszych miastach równolegle przeprowadza sieć kin Helios, która oferuje najwyższe światowe standardy widzom z mniejszych miejscowości. W tym roku Helios otworzył nowe obiekty w Wołominie, Krośnie i Stalowej Woli, na otwarcie czekają Legionowo i Pabianice. Tymi inwestycjami Helios buduje więź z kinem kolejnych rzeszy widzów i umacnia pozycję największej sieci kinowej w Polsce.

Świat reklamy kinowej także podlega dynamicznym zmianom. Wiele rozwiązań technologicznych na stałe weszło już do oferty off-screen - to m.in. elektroniczne plakaty czy beacony. Te narzędzia budują synergie z reklamą na wielkim ekranie podczas całego pobytu w kinie i mogą dodatkowo angażować widza w przekaz marketingowy.

Prognoza na 2018 rok
Chodzenie do kina weszło Polakom w krew. Rynek być może nie będzie rósł tak dynamicznie, ale 2018 powinien być kolejnym dobrym rokiem.

W czasach, gdy podnoszone są głośno kwestie brand safety i niepewnych kontaktów z reklamą, kino może odgrywać coraz ważniejszą rolę w komunikacji marketerów z konsumentami. To zasługa przyjaznego, nowoczesnego otoczenia i świetnego kontekstu.

 


Maciej Świątek, director, client leadership w Mindshare Polska

Wydarzenie roku
Ostatni rok był kolejnym, który zanotował rekord frekwencji, przekraczając następną granicę. Wraz z rozwojem liczby kin w Polsce można powiedzieć, że powoli przyzwyczailiśmy się do bicia rekordów, traktując przy tym kino jak coraz to bardziej zasięgową formę rozrywki.

Sukces roku
Liczba polskich filmów w top10 box office dalej może robić spore wrażenie. Polacy nie tylko chętnie chodzą do kina, ale i nie stronią od rozrywki przy tytułach polskich twórców. Już dawno zapomnieliśmy o czasach, w których polski film był zazwyczaj ekranizacją lektury szkolnej, mając obecnie szansę na kontakt ze świetnymi rodzimymi produkcjami, odznaczającymi się różnorodnością oraz wysoką jakością.

Porażka / rozczarowanie roku
Można by śmiało powiedzieć, że poza delikatnymi rysami, które przebijają się przez kryształowy wizerunek medium (wysokie ceny biletów, długie breaki reklamowe, clutter), ciężko mówić o porażce czy rozczarowaniu w kontekście tego segmentu. Mnie osobiście smuci fakt, w jaki sposób młodsze pokolenie tłumaczy tak wysokie wyniki w Box Office polskich produkcji - poprzez utrudniony dostęp do pirackich kopii polskich filmów. Jednak popularność płatnych platform dostępu do treści pozwala patrzeć optymistycznie na przyszłość legalności dostępu do kultury.

Człowiek roku
Będę tutaj może kontrowersyjny, ale odcinając się od gustów i oceny treści Patryk Vega znalazł skuteczny patent na cykliczne przyciąganie przed srebrny ekran setki tysięcy Polaków, dając im rozrywkę, jakiej pożądają. Rok 2018 odpowie na pytanie, czy trend ten uda mu się dalej utrzymać za pomocą hurtowej produkcji swoich kolejnych filmów.

Serwis / kampania / projekt roku
Ciężko wskazać jedną akcję, ale warto w tym miejscu wyróżnić wszystkich nowych reklamodawców w kinie. Swoją obecnością na srebrnym ekranie skutecznie walczą z utartym stereotypem, że kino to tylko działania wizerunkowe, zarezerwowane dla największych graczy, jako dodatek do szerokiego media miksu.

Premiera, nowość roku
„Botoks” to film, który nie tylko zanotował największą frekwencje, ale i wywołał największą dyskusję społeczną, która odbywała się na wielu płaszczyznach. Nie przypominam sobie, aby film kiedykolwiek wywołał zarówno tyle pozytywnych, jak i negatywnych emocji, które podzieliły się po równo.

Trend roku
Patrząc na nowo otwarte kina, nie sposób nie zauważy, zwiekszającego się z roku na rok zasięgu technicznego kin. Daje to szansę na spędzanie czasu z tą formą rozrywki w nowych i mniejszych miastach. To już nie tylko wielkie multipleksy w największych galeriach handlowych, ale często jednopoziomowe lokalizacje, w których bez trudu otwierają się nowoczesne, 2-3 salowe kina, zapewniające wysoką jakość dźwięku i wizji. Dzięki temu mamy także coraz to szersze możliwości dotarcia reklamowego, nie zawężając możliwości tylko do największych miast.  

Prognoza na 2018 rok
Jako, że każdy poprzedni rok owocował w rekord frekwencji, pesymizmem byłoby zakładać, że następny rok będzie gorszy. Szczególnie po tym jak spojrzy się na zapowiadane na rok 2018 tytuły oraz wydarzenia sportowe, dające dodatkową szansę na wykorzystanie wielkiego ekranu do transmisji. Mam nadzieję, że tak wysokie liczby przekonają reklamodawców do traktowania kina w sposób pełni świadomy, zwiększając udział dedykowanych kopii, tworzonych specjalnie na potrzeby kina, które nie tylko pozwolą na wybicie się z clutteru, ale i zaintrygują widzów, dając im niepowtarzalną formę kontaktu z marką, zbliżoną do oglądania tak lubianych i cenionych trailerów.

  • 1
  • 2
  • 3

Dołącz do dyskusji: Kina i reklama kinowa: najważniejsze wydarzenia w 2017 roku, prognozy na 2018

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Maria
Chciałabym zapytać Redakcję, dlaczego trendy na rynku kinowym oceniają, poza Tomaszem Jagiełłą, wyłącznie specjaliści od reklamy? Chyba jest na rynku trochę obserwatorów i filmoznawców. Chyba, że doszliśmy już do sytuacji, w której marketingowcy znają się już na wszystkim.
odpowiedź
User
Waidmanns
Jestem fanem horrorow i ogolnie mocnych filmow,ale...pewnego dnia zdarzylo sie,ze wybralem sie na film"A Street Cat Named Bob".I ku mojemu zaskoczeniu film nawet mi sie spodobal.To niesamowita,oparta na faktach historia o zwyklym chlopaku,ktory byl na totalnym dnie,ale nie poddal sie i calkowicie odmienil swoje zycie.No bo czasem...czasem sa w zyciu takie chwile,gdy czujesz sie tak,jakbys sie topil w lodowatej wodzie,kiedy kazdy oddech az boli,kiedy nic juz nie ma najmniejszego sensu.Ale nigdy,przenigdy,nie wolno sie poddawac,bo los moze sie nieoczekiwanie do ciebie usmiechnac.
odpowiedź