SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Krzysztof Czabański odpowiedzialny za zmiany w mediach publicznych, reforma do połowy 2016 r.

Przyszły minister kultury prof. Piotr Gliński zapowiedział, że Prawo i Sprawiedliwość przekształci TVP, Polskie Radio i PAP ze spółek prawa handlowego w narodowe instytucje kultury w pierwszym półroczu 2016 roku. Za przeprowadzenie zapowiadanej reformy odpowiedzialny będzie poseł Krzysztof Czabański.

Kandydat na ministra kultury w randze pierwszego wicepremiera prof. Piotr Gliński potwierdził w rozmowie z PAP przeprowadzenie reformy mediów publicznych oraz Polskiej Agencji Prasowej. Przekształcenie tych podmiotów ze spółek prawa handlowego w narodowe instytucje kultury ma nastąpić w pierwszym półroczu przyszłego roku lub wcześniej.

- Obecne media publiczne chcemy przekształcić w rzeczywiście publiczne i misyjne. Poprzez przekształcenie spółek prawa handlowego w narodowe instytucje kultury z jednoosobowym zarządem, na wzór Opery Narodowej czy Muzeum Narodowego - zapowiada Piotr Gliński.

Gliński wskazał, że Prawo i Sprawiedliwość krytycznie ocenia sytuację w polskich mediach publicznych, za którą obwinił obecne kierownictwo. - Prawo musi nam pozwolić na zmiany. Jak tylko nam na to pozwoli, w ramach ładu demokratycznego, zmienimy sytuację w mediach publicznych, bo uważamy ją za patologiczną. Krytycznie oceniamy też szefostwo mediów publicznych jako odpowiedzialne za złe funkcjonowanie tych instytucji - wyjaśnia przyszły minister kultury.

Projekt nowej ustawy medialnej przygotowywanej przez PiS jest prawie ukończony. Zakłada ona m.in. wprowadzenie powszechnej opłaty audiowizualnej, która zastąpi obecny abonament radiowo-telewizyjny. Zapowiadaną reformę będzie nadzorował poseł Krzysztof Czabański pełnomocnik premier Beaty Szydło.

W ramach zapowiadanej w kampanii wyborczej repolonizacji mediów PiS chce zmienić proporcje własnościowe w zakresie prasy lokalnej. - Podobnie jak w sektorze bankowym, można kupować media od zagranicznych właścicieli, jeśli będą takie możliwości, budować własne instytucje tego typu lub rozwijać już istniejące - wyjaśnia prof. Gliński.

Dołącz do dyskusji: Krzysztof Czabański odpowiedzialny za zmiany w mediach publicznych, reforma do połowy 2016 r.

47 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Newsman
Mam wrażenie, że profesor Gliński nie rozumie sprawy kluczowej, medium prywatne istnieje, bo jest rentowne. Jeśli nie jest, przestaje istnieć.
0 0
odpowiedź
User
dość!
TVP, jeżeli rzeczywiście ma być publiczna-państwowa-społeczna-narodowa (niepotrzebne skreślić) nie musi, a nawet nie może być rentowna. Grupa docelowa jest właściwą wyłącznie dla prywatnych stacji komercyjnych. Finansowanie - albo z jednoznacznie uchwalonego przez sejm i opisanego w rozporządzeniach, a nie ćwierkającego na twitterach, podatku (partyjniacy bledną na sam dźwięk słowa: podatek, a mdleją na dźwięk słów: nowy podatek), albo bezpośrednio z budżetu (czyli z bilansu podatkowego). Zarządzana, od góry, przez jeden dział rządowy (ustawa o działach), a nie kilka zwalczających się działów (partyjnych klanów, frakcji, klaunów lub gangsterów). Pracownicy - status zawodowych urzędników państwowych (egzaminy, stopnie, karty), a nie kaprysy partyjnych gangów, sitwy szemranych "producentów" i zwyczajnych pospolitych złodziei mienia publicznego. Czy status czegoś tak prostego i oczywistego, jak Telewizja Polska - Telewizja Państwowa, będzie "pożytecznie" debatowany, np. 20 lat?!?
0 0
odpowiedź
User
luka
Zwolnić wszystkich i tworzyć TVP od nowa, inaczej nie da się wyplenić lewactwa i UB-ectwa.
0 0
odpowiedź