SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Marketing internetowy według agencji: jaki był 2020 rok, co przyniesie 2021?

W kolejnej części podsumowania 2020 roku w reklamie internetowej z perspektywy agencji marketingowych wypowiadają się menedżerowie m.in. z grupy LTTM, Kohe Studio, Eura7 i The Digitals. Jakie były najważniejsze wydarzenia, zjawiska, tendencja i osoby w minionym roku? Co może zmienić się w 2021 roku?

Magdalena Majewska, head of PPC w Promotraffic

Wydarzenie roku
Ciężko jest w tym roku wybrać jedno najważniejsze. Mam wrażenie, że wydarzenia branżowe nigdy nie były tak dostępne, jak teraz. Eventy, na które często z dojazdem trzeba było poświęcić cały dzień, teraz są na wyciągnięcie ręki. Dostęp do wiedzy stał się jeszcze bardziej powszechny poprzez wiele webinarów, live’ów, czy szkoleń online. Nie pamiętam tygodnia, w którym nie miałam w kalendarzu zapisanego ciekawego wydarzenia, które warto obejrzeć. Mam nadzieje, że w kolejnych latach nie odejdziemy od tego sposobu zdobywania wiedzy.

Porażka / rozczarowanie / kryzys roku
Największym kryzysem roku 2020 była pandemia. Przyczyniła się przede wszystkim do konieczności szybkiej zmiany strategii marketingowych. Jako specjaliści musieliśmy być mocno elastyczni w stosunku do oczekiwań klientów. Wygrały firmy, które reklamy i sprzedaż przeniosły w całości do internetu.

Trend roku / człowiek roku
Podobnie jak w roku 2019, tak i w tym trendem roku była dla mnie automatyzacja. Pozwoliła nam ona skupić się bardziej na strategii działań zamiast ręcznej optymalizacji. Bez niej ten szalony czas byłby znacznie cięższy, ponieważ nie bylibyśmy w stanie sami tak szybko wyłapywać niektórych sygnałów, które świadczyły o zmianach na rynku. A te często były mocno niestandardowe.

Zauważalna zmiana zaszła też w reklamach wideo, które stały się prostsze w realizacji. Trendem nie jest już tworzenie “milionowych” (pięknych i długich) produkcji, a coraz częściej kładzenie nacisku na proste formy mające przekazać najważniejsze informacje, takie jak promocje w sklepie czy nowe produkty.

Jak pandemia wpłynęła na branżę
Pandemia odwróciła sezonowość do góry nogami. Na pewno ten rok nie był sprawiedliwy. Branże, w których spodziewaliśmy się wzrostów, upadały, a te, w których powinny pojawić spadki, zaczęły rozkwitać. Ważna była szybka reakcja i odpowiedź na zapotrzebowanie klientów. Wygrały sklepy e-commerce, które zaryzykowały i zwiększyły wydatki na promocję w Internecie.

Dobrym przykładem dostosowania się do potrzeb konsumentów jest Booksy, czyli aplikacja do umawiania wizyt u fryzjerów, kosmetyczek itp. Podczas lockdownu jej główna funkcja przestała mieć rację bytu, dlatego szybko dostosowano model biznesowy do nowych warunków i appka zaczęła obsługiwać także inne usługi. Firma ją obsługująca zaczęła współpracować z bankami i umożliwiła rezerwacje wizyt w oddziałach. Głośna jest także współpraca Booksy z x-komem, dzięki której można umówić się na odbiór sprzętu w sklepie bez czekania w kolejce.

Trzy najważniejsze wyzwania w 2021 roku
Rok 2021 będzie na pewno zaskakujący. Pandemia spowodowała znaczną zmianę zachowań zakupowych użytkowników. Do zakupów online przekonali się nawet najwięksi sceptycy, a na rynku pojawiło się wiele rozwiązań, które wcześniej wydawały się niemożliwe do zrealizowania.

Jednym z większych wyzwań będzie na pewno duża konkurencja na rynku. Nie jest tajemnicą, że branża e-commerce rozkwitła, a nowe sklepy zaczęły powstawać jak grzyby po deszczu. Z tego powodu dotarcie do użytkownika stanie się jeszcze droższe niż dotychczas, a reklamodawcy będą musieli wymyślać coraz to bardziej kreatywne kampanie, aby wyróżnić się na rynku. Sukces odniosą Ci z najlepszą strategią marketingową.

Automatyzacja, która pozwoliła nam bardziej skupić się strategiach marketingowych, w kolejnych latach będzie dalej trendem, ale też wyzwaniem. Łatwość prowadzenia kampanii marketingowych sprawi, że wygrywać będą te sklepy, które szybko wprowadzają najnowsze rozwiązania i nie boją się testować.

Pod kątem ludzkim wyzwaniem będzie też praca zdalna, która stała się już codziennością. Rozdzielenie pracy od życia prywatnego nie jest łatwe. Odpoczywamy tam, gdzie pracujemy, więc “odłączenie się” staje się coraz trudniejsze. Praca marketera nie kończy się po ośmiu godzinach, nasze reklamy działają 24h na dobę, więc kuszące jest sprawdzanie wyników kiedy i tak siedzimy w domu. Z tego względu będziemy musieli się nauczyć odpoczywać zupełnie od nowa.

 


Maria Hanusiak, senior copywriter w The Digitals (Grupa S/F)

Wydarzenie roku
Szukamy czegoś, co wzbudzało entuzjazm. Dostrzegamy małe światełka w ciemnym tunelu. Tunelu o nazwie COVID. I brzmi to teoretycznie banalnie – ale w tym roku nic nie było banalne. Kurtuazyjne „Czy wszystko w porządku?” zaczęło mieć inny wydźwięk. Zadziałały mechanizmy troski. Na pierwszym miejscu pojawiła się empatia, a wraz z nią pojawił się on # roku - #zostańwdomu. Na początku na Twitterze, potem dynamicznie przejął wszystkie kanały – nie tylko digitalowe. Zawładnął też markami! Pierwszy raz mieliśmy do czynienia z taką samą komunikacją, niosącą takie same emocje i przesłanie. Bez nadęcia, po ludzku. Również bez większych wtop. Potem trochę się pogmatwało…

Porażka / rozczarowanie / kryzys roku
Nie będę tu odkrywcza… Porażki i rozczarowania względem konkretnych kampanii tak naprawdę przyćmił kryzys wywołany przez COVID. I mimo, że świat digitalu nabrał tempa F1, nie sposób zapomnieć o globalnych eventach, które dla wielu marek miały ukonstytuować ten rok. Jak wyszło? Zazwyczaj niestety nie wyszło…

I prezydent Duda na TikToku, który wybrał „idealny” moment aby tam zaistnieć , że już o formie i nagłym zniknięciu pozwólcie, że pisać nie będę…

Trend roku / człowiek roku
Na szczycie podium plasuje się digital i marki, którym udało się tam przenieść całą swoją komunikację oraz zdigitalizować sprzedaż. Na wielki szacun zasługują wszystkie kreatywne działania i kampanie pozwalające konsumentom będącym w domach doświadczyć marki i mimo przeważającej komunikacji pandemicznej uśmiechnąć się.

Trzy najważniejsze wyzwania w 2021 roku
Nadążyć za tym, co zdynamizował i przyspieszył COVID. Wielu z nas czytając brief będzie musiało odpowiedzieć sobie na pytanie: Jak zachować emocje i relacyjność z konsumentem przy wymuszonej przez sytuację kompulsywności sięgania po telefon czy komputer…  

Apetyt rośnie w miarę jedzenia! Marki będą go chciały zaspokajać oferując w swoim komunikacyjnym menu interaktywny kontent. AR – pozycja warta rozpatrzenia! A na deser… Dobry storytelling! Wpisujący się w realia i nastroje.

Jak pandemia wpłynęła na branżę
W digitalu wszystko zaczęło rozkwitać, jednak niestety wiele branż zostało postawionych przed faktem stagnacji. Na poziomie ludzkim - agencyjnym w grupy ludzi, którzy codziennie spotykali się w biurze i razem nie tylko kreowali, ale i wspólnie rozładowywali napięcie wynikające z dynamiki pracy, staliśmy się branżą zdalną. I musieliśmy się tego nauczyć równocześnie ucząc się wymagań, jakie stawiała przed nami „nowa rzeczywistość”…

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Dołącz do dyskusji: Marketing internetowy według agencji: jaki był 2020 rok, co przyniesie 2021?

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl