SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Wydawcy internetowi: podsumowanie 2016 roku, prognozy na 2017

Nowa odsłona naszego cyklu podsumowań mijającego roku w branży mediów i marketingów. Tym razem wypowiadają się przedstawiciele czołowych wydawców internetowych: Wirtualnej Polski, Interii, Facebooka, Burda International Polska, Bonnier Business Polska, Grupy naTemat i Filmwebu, a także organizacji branżowych IAB Polska i PBI.

Robert Bednarski, dyrektor Facebooka na Europę Środkowo-Wschodnią

Wydarzenie roku
Najważniejsze wydarzenie ubiegłego roku w branży internetowej to „Pokemon Go”. Oczywiście fascynacja grą nie trwała długo, ale pokazała jak ogromny potencjał drzemie w technologiach rzeczywistości wirtualnej i rozszerzonej. Już w wakacje odnotowaliśmy milion osób korzystających z technologii Oculus za pośrednictwem Samsung Gear VR oraz ponad 300 aplikacji na tę platformę w sklepie Oculus. Jeśli spojrzymy wstecz, w początkowej fazie komunikacji w Internecie dominował tekst, do którego szybko dołączyły obrazy. Teraz jesteśmy w fazie rozkwitu treści wideo, ale dosłownie na naszych oczach rozwija się nowy sposób odbioru treści i sukces Pokemon Go był tego najlepszym dowodem.

Sukces roku
W ubiegłym roku ONZ uznało w specjalnej rezolucji, że blokowanie dostępu do Internetu stanowi naruszenie praw człowieka. To sukces wszystkich, którym zależy na tym by świat był bardziej otwarty, a ludzie lepiej połączeni ze sobą, a to także najważniejsza misja Facebooka. W tym roku zaczęły się testy bezzałogowego samolotu Aquila, którego zadaniem będzie dostarczanie Internetu na terenach, gdzie dostęp do tradycyjnej infrastruktury teleinformatycznej jest niemożliwy lub utrudniony. Rozwijamy także projekt Internet.org, dzięki któremu dostęp do światowych zasobów informacyjnych zyskało już ponad 40 milionów ludzi.

Porażka roku
Nie lubię rozpamiętywania porażek - każdy nieudany projekt może być życiową lekcją i stanowić konieczny etap tworzenia przełomowej kampanii czy produktu, który zmieni rzeczywistość, w której żyjemy. Miejmy nadzieje, że te projekty i wydarzenia, które nie przyniosły chluby swoim autorom w tym roku, pozwolą uniknąć nam wszystkich podobnych pomyłek w przyszłości.

Człowiek roku
Ksiądz Jacek Stryczek, założyciel Stowarzyszenia Wiosna i szef Szlachetnej Paczki stworzył projekt pomocy rodzinom znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej, który łączy darczyńców z potrzebującymi. Jest to doskonały przykład dla innych organizacji pozarządowych jak efektywnie wykorzystywać internet do budowania zaangażowanej, silnie zintegrowanej społeczności, bez której nie byłoby sukcesu tego projektu.

Kampania, projekt roku
Rok 2016 obfitował w ciekawe projekty. Z dużą przyjemnością i satysfakcją obserwowałem kampanię „Chce się Ż”, której w doskonały sposób udało się wzmocnić nowoczesne, współczesne walory marki. „#Mamsmakanamaka to także bardzo udany projekt, konsekwentnie przygotowana platforma komunikacji, która została trafnie skonstruowana z myślą o młodych ludziach, których zaangażowanie i przywiązanie do marki jest teraz największym wyzwaniem dla marketerów. Projekt ten został też dostrzeżony i doceniony przez nas w ramach Facebook Awards, zdobywając nagrodę główną w regionie EMEA. Bardzo cenie także kolejne odsłony świetnych Legend Polskich Allegro, ostatnio też dosłownie cały świat zachwycił się ich nowym świątecznym spotem.

Premiera, nowość roku
Królem 2016 roku było bez wątpienia wideo! Widzimy to w Facebooku, gdzie wideo jest coraz istotniejszym sposobem komunikowania się nie tylko ludzi, ale też marek i ludzi, widzimy także poza platformą. W 2016 roku w Polsce zadebiutował Netflix - platforma, dzięki której wtedy kiedy chcemy i jak chcemy możemy oglądać ulubione seriale, filmy fabularne i dokumentalne. To była premiera, na którą wielu z nas czekało z niecierpliwością. Przyznam, że równie niecierpliwie czekałem na rozwój treści wideo na najpopularniejszych polskich portalach internetowych. I stało się - w mijającym roku powstały kanały związane z największymi portalami. A to oznacza, że Polacy coraz częściej sięgają po rozwiązania multiplatformowe, łączące Internet z formatem wideo.

Trend roku
Bardzo widocznym trendem w Internecie w tym roku była rosnąca rola wideo, jako rodzaju treści, którymi dzielimy się w mediach społecznościowych. Tylko od maja liczba osób oglądających w danej chwili streaming na żywo za pośrednictwem Facebooka zwiększyła się ponad czterokrotnie. Najpopularniejsze nagranie na świecie zostało odtworzone aż 162 miliony razy! Popularność formatu live, jak również nieustannie rosnący udział urządzeń mobilnych, jako głównych kanałów odbioru treści świadczy o jednym – liczy się tu i teraz. Coraz bardziej oczekujemy od mediów społecznościowych by pokazywały to, co dzieje się na świecie dokładnie w tej chwili.

Prognoza na 2017 rok
Możemy spodziewać się ewolucji formatu wideo i rosnącej popularności technologii VR, choć prawdopodobnie wciąż pozostanie to jeszcze nisza. Jednak już dziś możemy mówić o trendzie, obserwując działania największych mediów. New York Times regularnie nagrywa reportaże w formacie 3600. USA Today uruchomiło cotygodniowy materiał informacyjny w wirtualnej rzeczywistości. Associated Press wydzieliło w ramach swojego newsroomu zespół producentów VR. Myślę, że ten trend będzie wkrótce widoczny także w Polsce.

Spoglądając na rynek mediów, nieuniknione jest dalsze wypieranie mediów tradycyjnych przez cyfrowe, w ramach których jednak to udział urządzeń mobilnych będzie rósł, podczas gdy udział komputerów utrzyma się na podobnym poziomie. Jest to ewidentne, jeśli spojrzymy na pokoleniową zmianę w konsumpcji mediów. Im młodsze osoby, tym rola smartfonów w odbiorze informacji jest większa. Nie spodziewałbym się jednak całkowitej marginalizacji telewizji jako medium nawet w dłuższej perspektywie. Stanie się ona raczej kanałem uzupełniającym - podobnie jakimi dziś są radio i prasa.

 


Alexander Sorg, CEO Burda International Polska

Wydarzenie roku
To co zdominowało media zarówno polskie jak i zagraniczne to wybory prezydenckie w USA, wszystkie dzienniki, tygodniki opinii ale także magazyny publikowały szereg analiz, wywiadów i opinii na temat najważniejszych bohaterów tej kampanii.  Z rynku wydawniczego warto podkreślić globalne zmiany w strategiach dużych wydawców. Inwestycję w platformy digitalowe, rozwój biznesów e-commercowych w oparciu o tradycyjne marki będące dotąd w druku.

Przykładem może być jedna z najdynamiczniej rozwijających się marek mediowych jaką jest „Elle”. „Elle” to dzisiaj 46 edycji w druku, 45 serwisów internetowych na świecie, 45 sklepów e-commercowych. Elle digital dociera do ponad 150 mln użytkowniczek zainteresowanych modą i urodą. Jest to wyjątkowy przykład transformacji marki globalnie z printu w platformę 360 stopni. W Polsce „Elle” dociera poprzez magazyn, serwis elle.pl oraz portale społecznościowe do ponad 1,5 mln czytelników i użytkowników miesięcznie.

Sukces roku
Podbój światowych rynków przez polskie start-upy. Dostrzeżenie Polski jako miejsca gdzie powstają nowoczesne rozwiązania technologiczne i pomysły na biznes. Przykładem może być udany launch polskiego start -upu SHWROOM na niemieckim rynku. SHOWROOM.DE promuje niezależnych polskich i międzynarodowych projektantów, umożliwia rozwój biznesów wielu polskim utalentowanym kreatorom mody.    

Porażka, rozczarowanie roku
To raczej wyzwanie niż porażka dla wydawców  - coraz większa ilość urządzeń mobilnych dostępna na rynku sprawia że czytelnicy stają się mniej wierni drukowi. Jednakże tym samym coraz bardziej wymagający co do jakości publikowanych w Internecie treści. Dla Wydawców jest to  dużym wyzwaniem ale także stwarza nowe możliwości dotarcia do dotychczasowych czytelników.

Serwis, kampania, projekt roku
Otwartość Polaków na zakupy internetowe, która sprawia że mogą powstawać nowe platformy i rozwiązania technologiczne które umożliwiają większy wybór bądź ułatwiają nawigację w sieci.

Transakcja sprzedaży grupy Allegro to największe wydarzenie na polskim rynku które zasługuje na wyróżnienie.

Premiera, nowość roku
Informacja o launchu marki „Vogue” na rynkach arabskich jako pierwszej na świecie platformy digitalowej tradycyjnej marki drukowanej. Co prawda launch jest przewidziany na wiosnę 2017 ale zarówno dla Conde Nast. jak i całego świata wydawniczego to duże wydarzenie i ogromne przedsięwzięcie z uwagi na kulturę regionu ale także decyzję o starcie w pierwszej kolejności z platformą digitalową.

Trend roku
Wzrost znaczenia jakości kontentu w Internecie, zmieniające się oczekiwania użytkowników którzy wymagają coraz lepszej jakości tekstów, zdjęć, filmów...To stwarza duże możliwości dla doświadczonych wydawców, którzy mają know - how jak tworzyć taki kontent i jak go dystrybuować. Stwarza to także nowe możliwości na sprzedaż powierzchni reklamowych, projektów niestandardowych, kampanii natywnych a także rozwój e-commercu w oparciu dobry kontent.

Prognoza na 2017
Naszym celem jest utrzymanie stabilnej sprzedaży magazynów drukowanych. Dzięki zróżnicowanemu portfolio docieramy do bardzo sprofilowanych czytelników którzy cenią sobie druk i czerpią przyjemność z czytania swoich ulubionych magazynów. Jednocześnie są aktywnymi użytkownikami social mediów i serwisów internetowych, a naszym celem jest dostarczać najwyższej jakości kontent na wszystkich platformach.

Podsumowując przewidujemy stabilne poziomy sprzedaży egzemplarzowej oraz przychody reklamowe z printu, jednocześnie duży wzrost zasięgu naszych serwisów (w 2016 roku to 10,2 mln unikalnych użytkowników i 42 mln odsłon) oraz wzrost przychodów z digitalu.

  • 1
  • 2
  • 3

Dołącz do dyskusji: Wydawcy internetowi: podsumowanie 2016 roku, prognozy na 2017

8 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
tarka
Porażka roku? Tomasz Machała w Wirtualnej Polsce. Miał być sukces skończyło się odejściem z pracy 3/4 zespołu newsów. Serwisu stał się odtwórczy, nudny i stronniczy politycznie.
odpowiedź
User
Twoje imię
Wydarzeniem roku nowa główna strona natemat
odpowiedź
User
Obiektywny
Wydarzenie roku: rekord w liczbie ilości pojawiania się przedstawicieli WP na serwisie WM ;-)
odpowiedź