SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Sąd nie zgodził na roczny zakaz pisania o Żandarmerii Wojskowej przez dziennikarzy Onetu po tekstach o mobbingu

Sąd Okręgowy w Warszawie oddalił w całości wniosek Żandarmerii Wojskowej o wydanie rocznego zakazu pisania o niej przez trójkę dziennikarzy Onetu. Według sądu seria tekstów portalu o zarzutach mobbingu i molestowania kobiet w ŻW stanowi „przejaw ważnego interesu publicznego”.

fot. Żandarmeria Wojskowafot. Żandarmeria Wojskowa

Od jesieni ub.r. na Onecie ukazała się seria artykułów Edyty Żemły, Marcina Wyrwała i Pawła Ławińskiego opisujących przypadku mobbingu i molestowania seksualnego w Żandarmerii Wojskowej. Takie zarzuty wobec przełożonych postawiło pięć kobiet służących w tej formacji.

Pod koniec ub.r. Żandarmeria Wojskowa skierowała do dziennikarzy żądanie zaprzestania dalszych publikacji na ten temat. - Ciągle powtarzające się publikacje na te same tematy, wzbogacane o niewielkie wzmianki aktualizujące, noszą znamiona uporczywego pomawiania - uzasadnił w piśmie radca prawny ŻW. Natomiast rzecznik komendanta głównego formacji zarzucił dziennikarzom, że piszą jednostronne teksty oparte na relacjach byłych funkcjonariuszek oraz nie zamieścili przesłanego sprostowania.

Na to Paweł Ławiński, zastępca dyrektora programowego Onetu, podkreślił, że wbrew twierdzeniom rzecznika ŻW teksty dotyczące mobbingu nie są jednostronne. - Tak Żandarmerio Wojskowa, to są WŁASNE ustalenia dziennikarzy Onetu, gdyż innych nie publikujemy. To nie jest jednak WŁASNA wersja NASZYCH informatorów w ŻW - jest to wersja zweryfikowana w dokumentach, przez świadków i w wielu innych źródłach oraz… w oficjalnych odpowiedziach rzecznika Komendy Głównej Żandarmerii Wojskowej - wyliczył. Dodał, że wysokiej rangi wojskowi nie odpowiedzieli na pytania i próby kontaktów ze strony dziennikarzy.

Żandarmeria Wojskowa chciała rocznego zakazu pisania o niej

Ponadto Żandarmeria Wojskowa skierowała przeciw trójce dziennikarzy Onetu prywatny akt oskarżenia. W ramach zabezpieczenia powództwa złożyła do Sądu Okręgowego w Warszawie wniosek, w którym domagała się, żeby dziennikarze portalu mieli przez rok zakaz pisania o ŻW. Zakaz miał dotyczyć zarówno działalności operacyjno–rozpoznawczej i dochodzeniowo-śledczej tej formacji, jak również jej spraw obyczajowych.

We wtorek Onet podał, że sąd w całości oddalił ten wniosek. W uzasadnieniu stwierdzono, że teksty portalu o podejrzeniach mobbingu i molestowania w Żandarmerii Wojskowej są „przejawem ważnego interesu publicznego”. Zwrócono uwagę, że ŻW to formacja polskich sił zbrojnych, a „dostęp do informacji na temat podmiotów publicznych, działających w ochronie porządku publicznego, życia i zdrowia ludzi, przestrzegania przez nie prawa, niewątpliwie stanowi ważny interes publiczny”.

Według sądu swoboda wypowiedzi to jedno z praw konstytucyjnych i fundamentów demokratycznego społeczeństwa. W wyjątkowych sytuacjach może zostać ograniczone, ale muszą zostać wykazane odpowiednie przesłanki, a Żandarmeria Wojskowa nie zrobiła tego w swoim wniosku.

Sąd zaznaczył, że podstawą wydania zakazu publikacji nie może być fakt, że w dotychczasowych tekstach przedstawiono relacje osób formułujących zarzuty wobec Żandarmerii Wojskowej. - Sam fakt konfliktu bohaterów publikacji z przełożonymi, oczywisty w sytuacji zarzucania przełożonym mobbingu i molestowania seksualnego, nie wydaje się wystarczający do podważenia ich wartości - napisano w uzasadnieniu.

W lutym br. Żandarmeria Wojskowa pozwała też trójkę dziennikarzy Onetu, zarzucają im naruszenie praw osobistych. Sprawą zajmuje się Sąd Rejonowy w Krakowie. Prawnicy Onetu złożyli wniosek o oddalenie pozwu.

Dołącz do dyskusji: Sąd nie zgodził na roczny zakaz pisania o Żandarmerii Wojskowej przez dziennikarzy Onetu po tekstach o mobbingu

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Piotr
"Sąd nie zgodził na roczny zakaz pisania o Żandarmerii Wojskowej przez dziennikarzy Onetu, którzy opisali mobbing w ŻW" - nie dziwię się, że nikt nie chce się podpisać pod tak skonstruowanym zdaniem.

odpowiedź
User
ŻW
na pewno chcąc takiego wyroku miala za cel wolność słowa... na rok. Słowa cenzura nie znają, bo przecież ich misją są prawa obywatelskie, choć kobiece odrobinę mniej.

Jeszcze można w sądach pokładać nadzieję. Szacunek dla sędziów w porze, gdy odwaga zdrożała, bardzo zdrożała.
odpowiedź
User
Wer
I całe szczęście.
odpowiedź